Konya SMMMO'dan 'dövizinizi bozdurun&apo

05-12-2016

Konya SMMMO'dan 'dövizinizi bozdurun&apo

Konya SMMMO'dan 'dövizinizi bozdurun' çağrısı

Dövizdeki hareketlenmeye karşı bir "Türk Lirası" çağrısı da Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek'ten geldi. Özselek "Türk Lirasının değerinin korunması, devletimizin olduğu kadar bizlerin de görevi... Devlet büyüklerinin söylediği gibi özellikle döviz stoku olan vatandaşlarımızın dövizlerini bozdurarak TL’ye çevirmeleri değer koruması bakımından son derece önem taşımaktadır" dedi. 

Konya SMMMO'dan 'dövizinizi bozdurun' çağrısı
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, ekonomi piyasalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk lirasına yatırım yapmanın ekonomik veriler ve dövizin yü
kselişi karşısında son derece önemli olduğunu belirten Başkan Özselek; ”Ülke ekonomisi hassas bir dönemden geçiyor. Ekonomimiz güçlü yapısıyla içinde olduğumuz olumsuz süreci inşallah kısa sürede atlatacaktır. Son günlerdeki döviz artışları mutlaka ekonomimize olumsuz yansıyacaktır. Fakat millet olarak Türk Lirasının değerinin korunması, devletimizin olduğu kadar bizlerin de görevi... Devlet büyüklerinin söylediği gibi özellikle döviz stoku olan vatandaşlarımızın dövizlerini bozdurarak TL’ye çevirmeleri değer koruması bakımından son derece önem taşımaktadır. Buna karşılık ekonomiyi düzeltme yolunda devletimize de vatandaşlarımız kadar görev düşüyor. Örneğin faiz oranları diğer ülkelere bakıldığı zaman çok çok yüksekte. Bu yüksek faiz devletimiz tarafından düşürülerek hem piyasanın hem de yeni yatırımcının önünün açılması gerekiyor” şeklinde belirtti.  

Mükelleflere Borçlanma Uyarısı

Mevcut döviz hareketlerinin ülke ekonomisinin iç yapısından daha çok küresel ekonomik gelişmelerden kaynaklı olduğunu belirten Özselek;” Döviz artışındaki dalgalanma ülke ekonomisinin yapısından daha çok küresel ekonomik gelişmelerden kaynaklı. Burada mutlaka önlem alınacak ve yeni adımlar atılacaktır. Esnafımız tedirgin olmadan Türk ekonomisine ve Türk Lirasına güvenmesi ve ona göre hareket etmesi gerekiyor. Dövizdeki bu dalgalanmanın düzelmesi için süreç gerekiyor. Bu süreç sonunda mutlaka fiyatlar otomatik olarak düşecek ve piyasalar rahatlayacaktır. Bu noktada mükelleflerimize tavsiyem çok fazla borçlanmadan özellikle döviz dalgalanmalarına dikkat ederek adım atmaları kendilerine fayda sağlayacaktır” dedi.